Dela nyhet
SÄVEHOFS P 18 I EUROPASPEL!
Igår, 10:00
Europeiska Handbollförbundet (EHF) har tagit initiativ till att starta EHF Youth Club Competition, ett ”Champions League” för Pojkar 18 (födda 1/7 2006 och senare) med de bästa klubbarna i Europa. Sävehof blir första svenska klubb att nomineras.
EHF har bjudit in 16 klubbar indelade i 4 grupper om 4 lag. Vinnaren i varje grupp går i juni till Final4 i Köln i samband med ordinarie Champions League.
Sävehofs grupp spelar i Berlin, 17–18 april, och består av GOG (Danmark), Füchse Berlin (Tyskland) och SC Magdeburg (Tyskland). Sävehofs motståndare i ”semifinalen” i gruppen är Füchse Berlin och vinnaren spelar ”gruppfinal” mot vinnaren GOG och Magdeburg.
-Det är en stor ära att Sävehof har blivit inbjuden till turneringen som första svenska klubb. Det kommer bli en mäktig upplevelse för våra spelare och ledare i laget, säger Jonathan Stenbäcken, sportchef Sävehof.
DELTAGANDE KLUBBAR (grupparrangör först)
Veszprem (HUN), Szeged (HUN), Zagreb (CRO), Vojvodina (SRB)
Barcelona (ESP), Nantes (FRA), Paris SG (FRA), Sporting (POR)
Füchse Berlin (GER), Magdeburg (GER), GOG (DEN), Sävehof (SWE)
Dinamo Bucuresti (ROU), Eurofarm Pelister (MKD), Wisla Plock (POL), Iskra Kielce (POL)